Trwają prace przy budowie zespołu stawów retencyjnych. Wodociągi Miejskie zrealizowały już znaczną część robót ziemnych, a teraz na terenie inwestycji widać kolejne etapy realizacji, rozpoczęto układanie ścieżek, montaż krawężników i instalację infrastruktury pod oświetlenie terenu. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.
FUNDUSZE UNIJNE — PROJEKT FENIKS
Projekt Budowa zbiorników retencyjnych wraz z infrastrukturą jako działanie adaptacyjne do zmian klimatu na obszarze miasta Radom – FENX01-02-IW-01-0006-23
Opis Projektu:
Projekt będzie realizowany na terenie miasta Radom. W ramach projektu planowane jest 1 zadanie inwestycyjne. Ma ono na celu adaptację do zmian klimatu obszaru zlewni objętej projektem, poprzez budowę zbiorników otwartych wraz z infrastrukturą, w celu poprawy zarządzania wodami opadowymi i roztopowymi w mieście. W ramach projektu planowana jest budowa zespołu 8 stawów (zbiorników ziemnych) dla retencji wód opadowych zlokalizowanych pomiędzy ulicami Przytycką, Radiową, Listopadową i Uniwersytecką wraz z zagospodarowaniem terenów zielonych wokół projektowanych zbiorników. Ponadto w ramach realizacji projektu zaplanowano zagospodarowanie terenów zielonych wokół zbiorników retencyjnych i nadanie im funkcji edukacyjno-rekreacyjno-sportowe
Grupy docelowe:
Wszyscy mieszkańcy miasta Radomia. Z uwagi na fakt, że tereny zagospodarowane w wyniku realizacji projektu będą miały charakter ogólnodostępny, odbiorcami zrealizowanej infrastruktury oraz działań edukacyjnych w ramach projektu będą wszyscy mieszkańcy miasta Radomia.
Cele Projektu:
Celem wprowadzanych rozwiązań technicznych jest zrównoważone zagospodarowanie wód opadowych, adaptacja do zmian klimatu oraz ochrona przed negatywnymi skutkami występowania zjawisk ekstremalnych takich jak deszcze długotrwałe oraz nawalne, spowolnienie odpływu wód opadowych poprzez lokalną retencję w zbiornikach, wykorzystanie zretencjonowanej wody opadowej do nawadniania terenów zielonych oraz do zasilania punktu poboru wody w czasie okresu suszy, konserwacja, udrożnienie, umocnienie oraz odtworzenie pierwotnych parametrów rowu otwartego skutkujące polepszeniem jego możliwości odprowadzania nadmiaru gromadzącej się wody po nawalnych deszczach.
Wartość Projektu:
Całkowity planowany koszt realizacji Projektu:
16 432 708,38 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich:
Całkowita wartość kosztów kwalifikowanych Projektu:
13 352 608,44 zł
#FunduszeUE#FunduszeEuropejskie


