Wodociągi Miejskie wsparły warsztaty kulinarne „Mama gotuje smacznie i zdrowo”

Program socjalny pod nazwą Warsztaty kulinarne „Mama gotuje smacznie i zdrowo”, rusza w najbliższy poniedziałek w Radomiu. Jego pomysłodawcą jest Inicjatywa Polska, a finansują go Gmina Miasta Radomia oraz Wodociągi Miejskie w Radomiu, które przyłączyły się do programu jako darczyńca, promując picie wody prosto z kranu.

Program skierowany jest do młodych mam i ich dzieci z radomskich rodzin dysfunkcyjnych. – Problemy występujące w różnych sferach życia mają ogromny wpływ na funkcjonowanie rodziny, w tym na późniejsze, dorosłe życie ich członków. Dzięki warsztatom kulinarnym kobiety będą miały szansę nauczyć się gotowania, co jest umiejętnością niezwykle cenną w ich dorosłym życiu. Zdobędą nowe kompetencje, przy czym nauczą się przygotowywać tanie, a jednocześnie zdrowe posiłki dla siebie i swoich rodzin – mówi wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.

Lista potencjalnych kandydatek do programu została przygotowana przez pracowników socjalnych MOPS. – Z ich obserwacji wynika, że dzieci w rodzinach z dysfunkcjami nie są karmione dobrze, zazwyczaj jest to tzw. „chemia”. Na pytania dlaczego młode mamy same nie przygotowują posiłków, a korzystają z „gotowców”, padała zazwyczaj jedna odpowiedź: Nikt nas nie nauczył gotować. Wytypowane do programu kobiety chętnie przystawały na propozycję wzięcia udziału w warsztatach – tłumaczy Marcin Dąbrowski z Inicjatywy Polskiej.

Jak tłumaczy, zajęcia będą miały charakter edukacyjny. Uczestniczki dowiedzą się, jak ważna jest zróżnicowana dieta oparta na wykorzystywaniu produktów z różnych grup, stosowania rozmaitych technik przygotowywania posiłków, korzystania z różnorodności smaków, barw i aromatów. W ten sposób przygotowane posiłki będą dostarczać organizmowi dzieci i samych mam niezbędnych składników mineralnych, co jest elementem właściwego odżywiania się.

Poza Gminą Miasta Radomia, która udzieliła grantu na warsztaty, w jego finansowanie włączyła się spółka Wodociągi Miejskie w Radomiu, dzięki czemu z warsztatów skorzysta więcej młodych mam. – Warsztaty kulinarne świetnie wpisują się w kampanię promocyjną „Wkręć się w kranówkę”. Woda jest niezbędnym elementem każdego posiłku i zdrowej diety, a jej koszt nie pozostaje bez wpływu na domowy budżet. Woda dostarczana przez Wodociągi Miejskie w Radomiu ma lepsze wartości niż butelkowana woda źródlana, a jej litr jest wielokrotnie tańszy. Dlatego w harmonogramie warsztatów znajdą się uświadamiające te fakty zajęcia oraz związane z wykorzystaniem wody prosto z kranu – mówi wiceprezes spółki, Jakub Kolecki.

Warsztaty prowadzone będą w restauracji Leśny Dwór. Poprowadzą je profesjonalni kucharze. Na koniec warsztatów wszystkie uczestniczki otrzymają materiały informacyjne podsumowujące zajęcia, z opisami wszystkich zawartych w nich elementów.

Źródło: http://radom24.pl/artykul/czytaj/40717