Czystsza woda, pływające wyspy i fontanny. Tak zmieni się zalew na Borkach [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Zalew i stawy kolmatacyjne na Borkach zostaną oczyszczone, a woda natleniona, by nie zakwitały glony i sinice. Wodociągi ogłosiły właśnie przetarg na dokumentację pierwszej inwestycji programu Life, który realizują z miastem. Na zalewie mają być też pływające wyspy i fontanny.

Radom Borki Zalew (NATALIA MIASKO)

 

life.radom.pl

Przypomnijmy, "Radomklima - adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodną w przestrzeni miejskiej Radomia" to jeden z dwóch projektów w Polsce wybranych w konkursie unijnego programu Life.

- Cała strategia projektu Life polega na podczyszczeniu wód opadowych i roztopowych i spowolnieniu ich przepływu poprzez retencjonowanie, a także przez elementy błękitno-zielonej infrastruktury, jak zielone dachy czy ogrody deszczowe. Zatrzymanie wody w mieście jest konieczne, aby nie było podtopień, powodzi, żeby poprawić stosunki wodne, zapewnić przepływ wody w okresach suszy. Każda ilość wody zatrzymanej na terenie miasta to wartość dodana dla środowiska jak i jakości życia mieszkańców. Bo będzie gdzie spacerować, będzie lepsza jakość powietrza, a także efekty wizualne - mówił kilka miesięcy temu "Wyborczej" o projekcie Jerzy Frączek z Wodociągów Miejskich.

life.radom.pl

life.radom.pl

life.radom.pl

Projekt zieleni, w tym ogrodu deszczowego na os. XV-Lecia (teren między Bema, Sowińskiego, Jasińskiego)

MATERIALY PRASOWE

Wśród zaplanowanych przedsięwzięć "Radomklimy" jest m.in. "Adaptacja istniejącego zbiornika Borki i stawów kolmatacyjnych do zmian klimatu". Wodociągi właśnie ogłosiły przetarg na dokumentację tej pierwszej inwestycji, którą zrealizują w ramach projektu. Prace mają obejmować m.in. usunięcie osadów z dna zbiornika i koryta rzeki Mlecznej przepływającej przez Borki, a także stawów kolmatacyjnych, wykonanie paneli fotowoltaicznych o powierzchni 21 m kw. zainstalowanych na dachu wiaty do przechowywania sprzętu wodnego oraz małej elektrowni wiatrowej (średnica śmigła ok. 3 m), instalację trzech fontann w obrębie czaszy zbiornika wraz z wykonaniem zasilania elektrycznego z odnawialnymi źródłami energii, wykonanie wyspy pływającej w górnej części zbiornika, przebudowę stawów kolmatacyjnych, podwyższenie i wyrównanie korony grobli stawowych.

 

MATERIALY PRASOWE

Oferty w przetargu na dokumentację można składać do 21 grudnia do godz. 8. - Termin wykonania tej dokumentacji to koniec czerwca przyszłego roku i później będziemy ogłaszać już przetarg na wykonawstwo - mówi Paweł Olszewski, wiceprezes Wodociągów Miejskich. - Myślę, że po wakacjach zaczniemy spuszczać wodę, trzeba będzie odłowić ryby, i zaczniemy czyszczenia dna. Prace potrwają około pół roku, to będzie akurat okres zimowy.

NATALIA MIASKO

NATALIA MIASKO

Czy po wykonaniu tych prac woda w zalewie będzie czystsza i problemem przestaną być zakwitające glony, sinice, które uniemożliwiają kąpiel? - Bierzemy pod uwagę różne aspekty, dajemy infrastrukturę, ale będzie też dodatkowe napowietrzanie wody, które spowoduje, że nie ma zagniwania. Poza tym na będziemy rozrzucać specjalne elementy fosforyzujące, dolomit, który ma na celu redukcję fosforu, nie będzie więc dopuszczał do zakwitu glonów czy sinic - podkreśla Olszewski.

NATALIA MIASKO

NATALIA MIASKO

MARTA DUDZINSKA

Jeszcze w tym miesiącu Wodociągi mają ogłosić przetarg na wykonanie uszczelnienia kanału A0, który biegnie bezpośrednio przed zalewem Borki, przed ulicą Suchą.

Kolejną inwestycją Life będzie renaturyzacja Mlecznej, u ujścia Cerekwianki (odcinek 600-700 m przebiegający przez działki należące do gminy) oraz budowa 2-hektarowego polderu zalewowego na rzecze Cerekwiance, w obrębie terenów, na których były stawy, wzdłuż ulicy NSZZ Solidarność

Fot. Wodociągi Miejskie w Radomiu

Fot. Wodociągi Miejskie w Radomiu


Wśród zaplanowanych inwestycji "Radomklimy" jest też wybudowanie zbiornika o pow. 2 ha retencyjno-zalewowego na Potoku Północnym pomiędzy ulicą Olsztyńską a torami linii kolejowej Radom-Warszawa.

                                                                 ZOBACZ TAKŻE

W ramach projektu robiona będzie także inwentaryzacja gatunków zwierząt, żyjących w naszym mieście, aby też podczas procesu projektowania i wykonywania różnych inwestycji brać pod uwagę warunki lęgowe, ochronne, by straty w świecie zwierzęcym były jak najmniejsze.

Wodociągi kupią też stacje pogodowe, bo projekt zakłada budowę systemu meteorologicznego miasta.

 

MARTA DUDZINSKA

Ślady działalności Bobrów nad Mleczną w okolicach Piotrówki.


Źródło: http://radom.wyborcza.pl/radom/56,44313,22778276,czystsza-woda-plywajace-wyspy-i-fontanny-tak-zmieni-sie.html

 

Radom

certyfikaty

jakosc wody

jakośc wody

laboratorium