Zalew na Borkach wreszcie będzie czysty

W drugiej połowie tego roku ruszą prace przy oczyszczaniu zalewu na Borkach. Spółka Wodociągi Miejskie rozstrzygnęła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, która ma być gotowa do końca czerwca. Opracuje ją firma Elektrownie Wodne Zeneris z Poznania, której oferta opiewała na kwotę 146 tysięcy złotych.

Czystsza woda, pływające wyspy i fontanny. Tak zmieni się zalew na Borkach [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Zalew i stawy kolmatacyjne na Borkach zostaną oczyszczone, a woda natleniona, by nie zakwitały glony i sinice. Wodociągi ogłosiły właśnie przetarg na dokumentację pierwszej inwestycji programu Life, który realizują z miastem. Na zalewie mają być też pływające wyspy i fontanny.

Radom Borki Zalew (NATALIA MIASKO)

Optymalizacja gospodarki osadowej. "Kierunek Wod-Kan" nr 4/2017

W następstwie wieloetapowej modernizacji Oczyszczalni Ścieków w Radomiu modyfikacji uległy procesy technologiczne związane z gospodarką osadową, co pozwoliło na obniżenie wydatków spółki. Przy realizacji inwestycji zastosowano autorskie rozwiązania.

Zbigniew Głogowski
Wodociągi Miejskie w Radomiu Sp. z o.o.

ARTYKUŁ

http://www.kierunekwodkan.pl/magazyn.html

Nie chcemy żyć na wyspie ciepła

Miasta muszą zatrzymywać wodę, by uniknąć podtopień, powodzi, ale też poprawiać mikroklimat i dbać o faunę i florę.
Dzięki unijnym pieniądzom z programu Life w Radomiu wybudowane zostaną nowy zbiornik i poldery zalewowe, poprawić ma się jakość wody w zalewie na Borkach, powstaną deszczowe ogrody.

ARTYKUŁ

Więcej na stronie: http://radom.wyborcza.pl/radom/7,143526,22160746,program-life-w-radomiu-nie-chcemy-zyc-na-wyspie-ciepla-wideo.html

RADOMKLIMA – JEDYNY POLSKI PROJEKT ADAPTACJI DO ZMIAN KLIMATU W PROGRAMIE LIFE

Eksperymentalne łączenie sztuki inżynierskiej


Tereny zurbanizowane w dużych aglomeracjach, wypełnione gęstą zabudową, pozbawione zieleni i cieków wodnych, narażone są na występowanie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Susze i powodzie zdarzają się w nich coraz częściej. Wystarczy ulewa, aby miejskie ulice zamieniły się w rozlewiska lub rwące potoki. Kompleksowe rozwiązania porządkujące gospodarkę wodną, zintegrowane z adaptacją przestrzeni miejskiej do zmian klimatu, mogą skutecznie zapobiec groźnym skutkom.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 18 kwietnia, dodatek Liderzy Innowacyjności, NR 52/Kwiecień 2017

Otwórz na całą stronę artykuł.

Radom

certyfikaty

jakosc wody

jakośc wody

laboratorium