Z naszych ścieków powstaje czysta woda, prąd i ciepło. Ekologia i ekonomia

 

Codziennie do radomskiej oczyszczalni wpływa 35 tys. m sześc. ścieków, wypływa z niej czyściutka woda, a po drodze produkowane są prąd i energia cieplna. Jak to się robi?

– Oczyszczalnia ścieków w Radomiu została uruchomiona w 1990 r. i dziś jest jedną z największych w Polsce – mówi Zbigniew Głogowski, dyrektor oczyszczalni, który nas po niej oprowadza. – Po modernizacjach przeprowadzonych w ostatnich latach jesteśmy też jedną z najbardziej nowoczesnych oczyszczalni. W niektórych obszarach, np. przetwarzania odpadów, jesteśmy prekursorami – podkreśla.

Woda w naszych kranach jest zdrowsza niż niejedna w butelce

Zawartość składników mineralnych wody w naszych kranach jest często lepsza niż w butelkowanych wodach źródlanych. W Radomiu wodę z kranu możemy pić nie tylko dlatego, że to w pełni bezpieczne, ale dlatego, że radomska woda z Wodociągów Miejskich jest po prostu smaczna i zdrowa.


Na dobrą jakość wody w naszym mieście wpływa kilka czynników. Jednym z nich są studnie głębinowe, z których jest wydobywana, kolejnym – proces jej oczyszczania, który dzięki inwestycjom Wodociągów Miejskich jest nowoczesny i bardzo skuteczny. A ilości środka używanego do dezynfekcji wody (głównie w postaci dwutlenku chloru) dodawane do wody są minimalne. Do tego dochodzi jeszcze proces dystrybucji. Dzięki modernizacji i rozbudowie w sumie kilkudziesięciu kilometrów sieci w ostatnich latach dobra jakość wody może być zachowana na drodze od ujęć do naszych kranów.

Zalew na Borkach wreszcie będzie czysty

W drugiej połowie tego roku ruszą prace przy oczyszczaniu zalewu na Borkach. Spółka Wodociągi Miejskie rozstrzygnęła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, która ma być gotowa do końca czerwca. Opracuje ją firma Elektrownie Wodne Zeneris z Poznania, której oferta opiewała na kwotę 146 tysięcy złotych.

Czystsza woda, pływające wyspy i fontanny. Tak zmieni się zalew na Borkach [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Zalew i stawy kolmatacyjne na Borkach zostaną oczyszczone, a woda natleniona, by nie zakwitały glony i sinice. Wodociągi ogłosiły właśnie przetarg na dokumentację pierwszej inwestycji programu Life, który realizują z miastem. Na zalewie mają być też pływające wyspy i fontanny.

Radom Borki Zalew (NATALIA MIASKO)

Optymalizacja gospodarki osadowej. "Kierunek Wod-Kan" nr 4/2017

W następstwie wieloetapowej modernizacji Oczyszczalni Ścieków w Radomiu modyfikacji uległy procesy technologiczne związane z gospodarką osadową, co pozwoliło na obniżenie wydatków spółki. Przy realizacji inwestycji zastosowano autorskie rozwiązania.

Zbigniew Głogowski
Wodociągi Miejskie w Radomiu Sp. z o.o.

ARTYKUŁ

http://www.kierunekwodkan.pl/magazyn.html

Radom

certyfikaty

jakosc wody

jakośc wody

laboratorium